Zima w ogrodzie – prace niezbędne do wykonania

Zima to okres w którym nasz ogród może wyglądać równie pięknie jak wiosną czy latem, jednak podobnie jak w trakcie sezonu, również o tej porze roku ogród wymaga drobnych zabiegów pielęgnacyjnych, które w dużej mierze zależą od tego jaka pogoda jest za oknem i występowania pokrywy śnieżnej.

Podstawową i równie oczywistą sprawą jest odśnieżanie podjazdu i głównych ciągów komunikacyjnych którymi poruszamy się w okresie zimowym w naszym ogrodzie. Należy pamiętać, aby nadmiar śniegu nie zgarniać na trawnik gdyż trawa pod grubą warstwą śniegu ginie na skutek braku tlenu, natomiast na wiosnę, topniejący śnieg dostarcza zbyt dużo wody do korzeni  murawy co powoduje ich gnicie. Przy odśnieżaniu zaleca się korzystanie z metod mechanicznych za pomocą specjalnych łopat lub odśnieżarek, bez ostrych końców czy ostrzy które mogłoby porysować nawierzchnię pod śniegiem.  Należy też unikać stosowania środków chemicznych, takich jak sól do odladzania ścieżek i podjazdów.  Wraz z topniejącymi śniegami , sól wnika do gleby powodując jej coraz większe zasolenie co  bardzo negatywnie wpływa później na rozwój i wzrost roślin. Ponadto sole są substancjami żrącymi, w związku z czym w przeciągu kilku lat stosowania mogą zniszczyć nasze nawierzchnie zarówno kostkę brukową jak też niektóre rodzaje kamienia czy też płyt betonowych.  Pamiętajmy też o przepisie który obliguje właścicieli posesji do usuwania śniegu z chodników bezpośrednio przylegających do posesji , nieprzestrzeganie tego przepisu może skutkować  mandatem.

Kolejną sprawą jest  sprawdzanie okryw roślin wrażliwych na mróz, które mogły zostać naruszone przez wiatr lub śnieg.  Jeżeli nasz ogród jest zlokalizowany w sąsiedztwie pól  lub lasów, do ogrodu mogą dostawać się głodne zwierzęta takie jak zające czy sarny, które będą obgryzały rośliny i korę młodych drzewek. W takim wypadku należy takie rośliny zabezpieczyć specjalną plastikową osłonką lub zadbać o to aby ogrodzenie ogrodu było skuteczną barierą nie do przejścia dla tych zwierząt.

Zalegający śnieg w ogrodzie daje piękny efekt oraz jest doskonałą puchową izolacją roślin przed mrozem, jednak nadmiar śniegu może zarówno pomóc jak też zaszkodzić roślinom. Czapy śniegu są dużym obciążeniem dla drzew, krzewów i bylin, dlatego w okresach obfitych opadów śniegu należy usuwać jego nadmiar z roślin, unikając w ten sposób ich połamania. W przypadku złamania gałęzi drzewa lub krzewu, należy ją usunąć a zranione miejsce zabezpieczyć maścią ogrodniczą, dostępną w każdym sklepie ogrodniczym.

Wszystkie rośliny zimozielone w trakcie zimy są narażone na braki wody, których nie mogą pobrać z zamarzniętej gleby. W takim wypadku zaleca się podlewanie roślin w trakcie okresowych odwilży kiedy temperatura w trakcie dnia sięga powyżej 0oC.

Jeżeli posiadamy rośliny, które w okresie zimowym przechowujemy w pojemnikach w ciepłych pomieszczeniach, pamiętajmy o ich podlewaniu co ok. 2-3 tygodnie oraz kontrolowaniu czy nie pojawiły się na nich szkodniki. W przypadku ich wystąpienia należy użyć odpowiedniego preparatu chemicznego.

Jeżeli jesteśmy właścicielami oczka wodnego w którym zimują ryby, nie możemy dopuścić do tego aby cała powierzchnia wody skuła się grubym lodem. Warstwa lodu blokuje dopływ powietrza , którego potrzebują ryby do przeżycia, natomiast korzystanie z głośnych wierteł i tworzeniu przerębli może negatywnie wpłynąć na wrażliwe w tym okresie ryby, co w efekcie prowadzi do ich tzw śnięcia.

W celu zapewnienia stałego dopływu powietrza możemy przed nastaniem mrozów umieścić tzw. sztuczny przerębel  wykonany najczęściej ze styropianu lub plastiku ( w formie pierścienia), który częściowo zapobiega zamarzaniu całej powierzchni tafli wody. Możemy również zaopatrzyć się w tabletki napowietrzające, które stopniowo będą uwalniały tlen pod wodą, pamiętając że działanie takiej tabletki to ok. miesiąc.  Ponadto należy sprawdzać i na bieżąco usuwać śnięte ryby, których rozkładające się ciała będą negatywnie wpływać na środowisko wodne.

Jeżeli posiadamy rośliny cebulowe i bulwiaste, które zimują w pomieszczeniach należy co pewien czas sprawdzać czy nie pojawiają się na nich jakieś zmiany świadczące o chorobach cebul. W takim wypadku należy pozbyć się chorych cebul. Pod koniec lutego, bulwy roślin takich jak dalie czy pacioreczniki, możemy wsadzić do doniczki w jasnym pomieszczeniu, dzięki czemu w maju będziemy mieli już rośliny dobrze rozwinięte, gotowe do posadzenia w gruncie.

Pamiętajmy również o dokarmianiu ptaków w trakcie ostrych zim. Pokarm należy umieszczać zawze w tym samym miejscu, gdyż ptaki szybko przyzwyczajają się do miejsca w którym mogą znaleźć pokarm. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczanie pokarmu w odpowiednich karmnikach, w miejscach trudnodostępnych dla drapieżników ( np, kotów).  Jeżeli zaczęliśmy dokarmianie ptaków późną jesienią, róbmy to konsekwentnie do czasu aż będą w stanie zdobyć pokarm samodzielnie.

Karmnik co pewien czas należy czyścić z ptasich odchodów i resztek pokarmu. Zalecany pokarm dla ptaków to różne nasiona, zboża, orzechy (nie solone), płatki zbożowe, kasze, ryż, słoninę, smalec, niewielkie kawałki niesolonego mięsa; natomiast należy unikać podawania ptakom produktów solonych i inaczej przyprawianych, słodzonych, produktów zepsutych, spleśniałych, a także świeżego pieczywa (głównie chlebu na zakwasie). Poza podawaniem karmy zadbajmy również o świeżą wodę.