Skwer miejski w Lublinie

Wypływamy na szerokie wody

Firma Galeria Zieleni to coś więcej niż tylko zakładanie prywatnych ogrodów przydomowych i ich pielęgnacje. Wraz z rozwojem, nasza firma zaczyna świadczyć usługi w zakresie zakładania i pielęgnacji zieleni w obiektach publicznych, czyli mówią krótko… wypływamy na szerokie wody

Zamówienia publiczne w stosunku do prywatnych przedsięwzięć różnią się przede wszystkim skalą w każdym aspekcie projektowym i wykonawczym, a dla nas to kolejne wyzwanie któremu chętnie stawiliśmy czoła. W połowie sezonu dostaliśmy zlecenie od partnerskiej firmy Henbud, na wykonanie zieleni na skwerze osiedlowym znajdującym się nieopodal skrzyżowania al. Racławickiej z ul. Józefa Sowińskiego. Naszym zadaniem było dokończenie realizacji inwestycji które skupiało się w głównej mierze na założeniu trawników, rabat oraz posadzeniu młodych drzew.

Pierwszymi krokami jakie podjęliśmy było uprzątnięcie terenu po pracach budowlanych związanych z wymianą nawierzchni oraz budową murków, fontanny, placu zabaw etc. Już na tym etapie prac okazało się że będzie to miłe doświadczenie ze względu na zainteresowanie lokalnych mieszkańców oraz na chętnie udzielaną pomoc i wsparcie ze strony administracji osiedla.

W dalszym etapie prac mogliśmy przygotować teren do dalszych działań, a wiązało się to w głównej mierze z równaniem i niwelowaniem terenu. Kolejnym krokiem było nawiezienie czarnoziemu oraz dostarczenie materiału roślinnego według wcześniej ustalonego projektu. Jak się okazało nie było to łatwym wyzwaniem, gdyż w przypadku zamówień publicznych rośliny muszą cechować się ściśle ustalonymi parametrami, które niekiedy są trudne do pozyskania w naszym regionie czy nawet kraju. Po dokładnym przeanalizowaniu projektu nasadzeń i rozstawieniu roślin mogliśmy przystąpić do ich sadzenia. Radość z jaką spoglądali na nowe roślinki tutejsi mieszkańcy rosła wprost proporcjonalnie z kolejnymi dostawami, które również okazały się dla nas nie lada wyzwaniem logistycznym, zwłaszcza ze względu na niewielką przestrzeń manewrową.

Nowo posadzone rośliny w znacznym stopniu ożywiły przestrzeń i nadały jej estetyczny wyraz co wraz z równolegle powstającą małą architekturą nadawało charakter tej przestrzeni. Zwieńczeniem naszej pracy było założenie trawników z siewu według sztuki ogrodowej i w oparciu o nasze doświadczenie. Trawnik ukazał się już po kilku tygodniach i gdyby nie nadchodząca zima cieszyłby oczy swoją soczystą zielenią do chwili obecnej.

Przestrzeń którą mieliśmy przyjemność „udekorować” zielenią jest ogólnie dostępna i gdy tylko wiosną stopnieją śniegi a przyroda obudzi się na nowo, będzie można obejrzeć nasze dzieło w pełnej okazałości do czego gorąco zachęcamy.