Ogród wielofunkcyjny


Projekt ogrodu w otwartej przestrzeni

Czy aranżacja dużego ogrodu jest trudna? Aranżacja dużego ogrodu wydaje się prostsza od aranżacji małego ogrodu, ale i tu można spotkać się z problemami, np. przy wytyczaniu przestrzeni dla domowników. Sposób zagospodarowania dużego ogrodu wpływa nie tylko na jego wygląd, ale też – a może przede wszystkim – na ilość godzin, jaką będziemy musieli poświęcić na jego pielęgnację. Zanim przystąpimy do urządzania dużego ogrodu, warto skonfrontować marzenia z rzeczywistością.

W tym przypadku projektowany ogród ma wyraźnie podłużny kształt prostokąta i znajduje się w otwartej przestrzeni wiejskiej. Często ogród nabiera charakteru poprzez powiązania widokowe z otaczającym go krajobrazem. Tak jest i w tym przypadku, gdzie otaczające pola i odległe lasy pozytywnie wpływają na odbiór przestrzeni.

Nasz projekt uwzględnia zarówno lokalizację i powiązania widokowe jak też charakter architektury domu i budynków gospodarczych. Kompozycja koncepcji ogrodu opiera się na miękkich liniach, łukach i okręgach, które uwidaczniają się głównie w nawierzchniach i liniach nasadzeń.

Przestrzeń została wydzielona  w oparciu o usytuowanie budynków na działce, dzieląc ogród na trzy części. Pierwsza część ogrodu frontowego stanowi teren reprezentacyjno – rekreacyjny, w którym znajdują się dekoracyjne rośliny, rabaty bylinowe oraz miejsca służące wypoczynkowi biernemu w przydomowym zaciszu. Drugą strefą ogrodu jest przestrzeń pomiędzy domem, a budynkami gospodarczymi, w której mieści się strefa stricte użytkowa. Tutaj znajdują się parkingi dla samochodów oraz otwarty plac z kostki brukowej, jako miejsce dla prac związanych z rutyną życia codziennego. W trzeciej części ogrodu, znajdującej się za zabudowaniami to część głównie gospodarcza, która wiąże się z uprawą własnych warzyw i owoców. Przewidziane zostały miejsca zarówno na warzywniki jak też na sady owocowe. Ponadto znajduje się tu szklarnia i kompostownik na utylizację martwych szczątek roślin.

 

Tak wydzielone przestrzenie sprawią że każdy z domowników znajdzie tu coś dla siebie.