Ogród rodzinny


Przedstawiamy pomysły na aranżację ogrodu rodzinnego. 

Dobór roślin do ogrodu rodzinnego oraz jakie atrakcje zaplanować w strefie ogrodu dla dzieci czy strefie wypoczynku dla dorosłych.

Ogród dla rodziny powinien mieć urozmaicony program. Nie wystarczy stworzenie efektownej otuliny dla domu i miłego miejsca wypoczynku. Aby uniknąć kolizji potrzeb i niepotrzebnych zniszczeń, już na etapie projektu warto przemyśleć, jakie upodobania mają poszczególni członkowie rodziny. A potem tak podzielić przestrzeń, by każdy mógł znaleźć miejsce dla siebie.

Jako podstawę kompozycji warto wybrać rośliny, które są łatwe w uprawie, nie mają dużych wymagań siedliskowych, szybko rosną, łatwo odrastają po przycięciu lub złamaniu i są na tyle pospolite, że jeśli ulegną zniszczeniu, bez trudu można będzie kupić nowe. Rośliny efektowne, ale wymagające pielęgnacji lub rzadkie okazy lepiej posadzic przy miejscach wypoczynku przeznaczonych dla dorosłych, czyli tam, gdzie dzieci powściągają swój temperament i ewentualnie oddają się rozrywkom wspólnie z rodzicami.
W przestrzeni ogrodu rodzinnego warto wygospodarować kawałek dobrze nasłonecznionego terenu i założyć ogródek warzywny. Przyda się też kilka drzew i krzewów owocowych. Nie tylko dlatego, że przyjemnie jest używać do przygotowywania posiłków ziół i warzyw z własnych grządek, ale też dlatego, że dzieci – zwłaszcza te kilkuletnie – uwielbiają „grzebać w ziemi”, a potem jeść „prosto z krzaka” owoce swej pracy.

Jeżeli dzieci są małe, zrezygnujmy z sadzenia roślin ciernistych, o ostrych krawędziach liści, a zwłaszcza o trujących owocach, pędach i liściach, których mogą użyć do zabawy lub skosztować (śnieguliczka,  konwalia, naparstnica, tojad, zimowit).

Dobrze jest zorganizować kilka miejsc wypoczynku, tak by rodzina mogła spędzać czas tak, jak lubią jej członkowie