Pracowity sezon w Galerii Zieleni

Cały rok był dla nas niezwykle intensywny i pracowity, ale za to pełen satysfakcji z zadowolenia klientów. Poza wieloma pielęgnacjami które prowadzimy w ciągu całego sezonu znaczną część naszej działalności pochłania zakładanie nowych ogrodów.

Zanim jednak przystąpimy do realizacji musimy najpierw dobrze poznać opracowywany teren wraz z zabudową oraz jego właścicieli i ich oczekiwaniami wobec nas. Każda nasza inwestycja zaczyna się więc od rozmowy na podstawie której w naszych głowach pojawiają się konkretne pomysły i rozwiązania, które później przedstawiamy w formie koncepcji w stopniu mniej lub bardziej zaawansowanej ( w zależności od potrzeb klienta).

Po tych czynnościach możemy śmiało zabrać się do pracy, ściągnąć ciężki sprzęt i przygotować teren pod inwestycję.  Standardowo zaczynamy od sprzątania i czyszczenia terenu, chociażby z darni traw i chwastów, dzięki czemu unikniemy występowania niepożądanych gatunków roślin w naszej rabacie czy trawniku.  Po tych czynnościach, kiedy to rzeźba terenu jest odsłonięta i dobrze widoczna, przystępujemy do niwelacji terenu, wytyczania spadków i odwodnienia budynków.

Na tym etapie również wytyczamy wstępny kształt obiektów i nawierzchni które znajdą się w naszym ogrodzie, a które wcześniej zostały przemyślane i zaprojektowane na etapie powstawania koncepcji.

Często jednak rzeczywistość potrafi biegle weryfikować nasze plany, które na etapie realizacji ulegają minimalnym zmianom.  Forma i kształt jaki nadamy nawierzchniom w przyszłości będzie rokować na to jaki charakter przyjmie nasz ogród, dlatego niezmiernie dużo uwagi przykładamy do tego etapu realizacji. To jest ostatni moment w którym możemy dokonać nieznacznych zmian w zarysie koncepcji, gdyż w późniejszych fazach powstawania ogrodu może okazać się to bardziej problematyczne, czasochłonne i wymagające większych nakładów finansowych…

Gdy już ostatecznie zdecydujemy się na konkretną formę i wytyczmy kształt rabat, trawników, ścieżek lub innych elementów ogrodu, możemy przystąpić do modelowania terenu. W tej fazie realizacji nieodzowną pomoc niesie ciężki sprzęt taki jak koparki, koparko-ładowarki, wywrotki do  wywozu lub przywozu ziemi. Zazwyczaj wiąże się to z zadaniami wymagającymi od nas zdolności logistycznych i rozplanowania wszystkiego w miejscu i czasie. Warto aby określić sobie miejsce w których będzie składowany nadmiar ziemi lub innych materiałów które będą nam niezbędne w przyszłości.

W zależności od tego jak poradzimy sobie z tym problemem , możemy sobie ułatwić bądź utrudnić pracę, co później ma odzwierciedlenie w czasie jakim powstaje ogród.  Nasze wciąż rosnące doświadczenie pozwala nam unikać podobnych pułapek i błędów z tym związanym.

Dalszym rozdziałem budowania ogrodu jest zaplanowanie przebiegu infrastruktury podziemnej z naciskiem na rozprowadzenie wody i energii elektrycznej w ogrodzie.

Jest to też ostatni moment żeby podjąć decyzję dotyczącą ewentualnego automatycznego nawadniania ogrodu czy też konkretnych punktów oświetleniowych, lamp i latarni w wyznaczonych miejscach. Po tych czynnościach możemy zabrać się za wykonywanie wcześniej wytyczonych obrzeży i nawierzchni „twardych” takich jak ścieżki, tarasy i place przy czym należy zwrócić uwagę na ich finalny poziom uwzględniający  warstwę czarnoziemu, który posłuży  jako podłoże do trawników.

Jest to o tyle istotny etap, gdyż właśnie wtedy teren zaczyna nabierać kształtów, a zamysł projektanta zaczyna  stopniowo się wyłaniać.

Mając przed sobą widoczne już kształty rabat zdecydowanie możemy rozpocząć zakładanie automatycznego nawadniania lub też rozprowadzania przewodów elektrycznych do innych potrzeb (oświetlenie, gniazda elektryczne).

Kolejno wykonujemy rabaty, które z reguły stanowią ramy naszego ogrodu i z reguły usytuowane są na jego obrzeżach. Taka kolejność sprawia że wykonane prace nie kolidują ze sobą, a co za tym idzie wykonane rabaty nie będą już wymagały dostępu w fazie realizacji. Wykonanie rabat obejmuje takie czynności  jak: rozstawienie i posadzenie roślin zgodne z projektem lub ustaleniami z klientem,  rozprowadzeniem linii nawadniającej jako integralnej części automatycznego nawadniania  oraz rozłożenie agrowłókniny, która w przyszłości zahamuje rozwój chwastów w naszej rabacie. Zwieńczeniem wykonania rabaty jest wyściółkowanie, które zazwyczaj wykonujemy z różnych rodzaju kruszyw, kamieni lub kory ( w zależności od gustów , potrzeb i funkcji). Czynność tą jednak można wykonać w ostatnim etapie zakładania ogrodu.

Mając już gotowe rabaty, rozprowadzoną infrastrukturę podziemną i gotowe auto-nawadnianie, przygotowujemy trawniki. Ta z pozoru prosta czynność wymaga kilku dokładnych zabiegów takich jak wyrównanie terenu, nawóz i rozprowadzenie czarnoziemu (opcjonalnie, w przypadku gdy teren nie obfituje w dobre warunki glebowe) czy późniejsze wałowanie i ponowne równanie.

Ostatnimi czasy preferowaną przez nas formą trawników jest tzw. trawnik z rolki, który daje natychmiastowy i gwarantowany efekt zielonego dywanu.  Mimo że szacunkowe koszty takiego trawnika są wyższe od tradycyjnego trawnika z siewu, to jednak należy zwrócić uwagę na dodatkowe koszty jakie niesie ze sobą ten drugi typ murawy. Żeby doprowadzić naszą murawę do takiego samego stanu jaki mamy w rolce, należy przede wszystkim czasu, cierpliwości i nieco funduszy wiążących się z nawodnieniem  i nawożeniem trawy, w związku z czym finalne koszty obu trawników są porównywalne.

Ostatnią fazą, jest ustawianie wszelakich  konstrukcji, podpór pod pnącza i mebli ogrodowych, które

wieńczy budowę ogrodu,  a naszym zadaniem jest pozostawienie go w ładzie, porządku i czystości.

Rok 2016 był obfity w kilka takich realizacji, z których jesteśmy dumni a nasi klienci zadowoleni co sprawia nam niemałą satysfakcję. Póki co mamy minusowe temperatury i śnieg za oknem, ale już dziś czekamy na nowe wyzwania i z niecierpliwością spoglądamy w przyszłość. Jeżeli więc czujesz że Twój ogród potrzebuje odmiany, odświeżenia lub zaprojektowania i budowy od podstaw to zachęcamy do kontaktu z nami, a my gwarantujemy fachowe doradztwo i profesjonalizm w każdym calu J