Od projektu do realizacji

Każdy nowy projekt ogrodu to dla nas kolejne wyzwania  i możliwości wykazania się kreatywnością i pomysłami. Jednak proces projektowy wymaga odpowiednich przygotowań i nabycia pewnych informacji które sprawią że ogród estetyczny i funkcjonalny, a przede wszystkim  będzie spełniał wymagania naszych klientów.

Pierwszym krokiem jest nasza wizja lokalna na terenie który zostanie objęty opracowaniem i wykonanie tam analiz, fotografii terenu i zinwentaryzowanie zieleni i innych elementów, które w przyszłości będą miały istotny wpływ na projekt.  Żeby lepiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania klientów, zawsze jesteśmy otwarci na rozmowę z przyszłymi użytkownikami terenu, która to jest nieodzownym procesem w etapie projektowym. Niezwykle pomocne są wskazówki oraz preferencje jakimi kierują się nasi klienci oraz ich upodobania odnośnie kolorów czy zapachów. Jeżeli planujecie skorzystanie z usług projektanta, warto żebyście przygotowali się na kilka pytań odnoszącego się niekiedy do życia prywatnego, czasu godzin pracy i czasu spędzanego w domu, ilości dzieci czy ew. zwierząt. Na tym etapie warto też uzgodnić jakie elementy będą przez nas pożądane i czy oprócz tak oczywistych  komponentów jak: garaż, śmietnik, taras ogrodowy czy nie zdecydujemy się na zbudowanie altany, innych konstrukcji, drewutni ( w przypadku posiadania kominka w domu) , własnego ogródka warzywnego a może jakiegoś elementu wodnego, który ożywi  i wzbogaci przestrzeń w ogrodzie. My ze swojej strony zawsze służymy radą i chętnie podpowiemy co będzie dobrze wyglądało i współgrało z całością oraz doradzimy jak rozmieścić wyżej wymienione elementy, tak aby nasz ogród był funkcjonalny i ergonomiczny dla każdego użytkownika. W następstwie warto żeby w rozmowie określić kolorystykę, formę i styl przyszłego ogrodu, który powinien korespondować z budynkiem który do niego przylega. Ważnym elementem jaki należy uzgodnić jest dobór gatunkowy roślin, które będą przez nas pożądane w ogrodzie, a których roślin wolelibyśmy unikać ( w tym przypadku warto wspomnieć o ewentualnych alergiach na pyłki, zwierzętach i dzieciach które mogą przebywać w ogrodzie). Pozyskane informacje posłużą nam do sformułowania wytycznych jakimi będziemy się kierować w dalszym etapie, a które pozwolą uniknąć ewentualnych błędów i rozwiązań które nie spełnią swojej roli lub będą po prostu niefunkcjonalne.

Znając już wymagania, oczekiwania i preferencje klientów oraz posiadając już konkretne wytyczne jesteśmy gotowi przystąpić do tworzenia koncepcji zagospodarowania terenu. Wynikiem czego powstaje dwie koncepcje które później przedstawiamy, bądź to w formie elektronicznej bądź papierowej.  Jest to czas konsultacji z klientem i wprowadzenia ewentualnych poprawek i zmian oraz wyboru jednej koncepcji(niekiedy będącej wypadkową dwóch wcześniejszych wizji). Gdy już ostatecznie zdecydujemy się na konkretne rozwiązania, a poprawiona koncepcja spełnia wymagania klientów, tworzymy model trójwymiarowy terenu z budynkiem oraz wizualizacjami ukazującymi  ogród po zrealizowaniu  projektu. Ponadto projekt zawiera arkusze z projektem technicznym nawierzchni lub innych elementów ogrodu wymagających szczegółowego opracowania oraz projekt nasadzeń roślin, niekiedy również projekt oświetlenia. Na podstawie powyższej koncepcji i zestawienia powierzchni jesteśmy w stanie wyliczyć wstępne koszty realizacji przedsięwzięcia, ilość potrzebnych materiałów i ilość pracy jakiej będzie włożyć, wynikiem czego powstaje kosztorys, który również przedstawiamy w wersji papierowej i elektronicznej.  Dodatkiem jaki oferuje nasza firma jest wykaz roślin ze zdjęciami oraz zestawienie zakresu pielęgnacji jakiego będą wymagały rośliny ujęte w opracowaniu w cyklu całorocznym.

Jeżeli jeszcze zastanawiacie się nad tym czy warto zaprojektować swój ogród, to odpowiedź jest prosta – warto! J Nawet jeżeli zamierzasz urządzać  teren wokół domu po kawałku lub etapami, to dobrze jest mieć z góry ustalony plan działania, którego będziesz mógł się trzymać, a dzięki czemu wszystkie części ogrodu będą ze sobą współgrały. Świadomie zaprojektowany i zadbany ogród jest najlepszą wizytówką tego co w znajduje się wewnątrz domu oraz jego domowników.